Yaş Beklemeden Emeklilik

Emeklilik, sosyal ve ekonomik konular içerisinde en çok dikkat çeken ve ilgi ile takip edilen kavramların başında yer almaktadır. Emeklilik, kısa bir biçimde kişinin çalışma yaşantısının yaş ve fiziksel sınırlamalar nedeniyle sona ermesidir. Emeklilik, ekonomik ve sosyal faaliyetlerin devam ettiği; fakat iş yaşantısının sona erdiği bir dönemdir. Emekli olmak için iş yaşamında belli bir dönemi geçirmek ve sigorta ödemelerini yapmak gerekir. Yaş beklemeden emeklilik ise bireyin emeklilik yaşı gelmeden emekli olabilmesini ifade eder. Bununla ilgili yapılan yasal çalışmalar sonucunda yaş beklemeden emeklilik, mümkün hale gelmeye başlamıştır. Birçok ekonomist, ilk başlarda bu konuya ütopik bir bakış açısı ile bakmaktaydı. Atılan ciddi ve somut adımlar, durumun netlik kazanması adına önemli bir değere sahip oldu. Yaş beklemeden emeklilik kavramı, devlet gündemine gelerek çözümlenebilecek bir vaziyet aldı. Devletin bu konuya olan perspektifi ise daha farklı boyutlara erişti. Bu sayede yaş beklemeden emeklilik kavramı, farklı açılardan bakılan bir konu haline geldi.

Yaş beklemeden emeklilik, sigorta ödemelerini emeklilik yaşı gelmeden bitirenler için geçerli. Kanunda bununla ilgili en temel iki ilke, yaş ve ödeme bitişidir. Kanunlara göre emeklilik yaşını tamamlayan ya da belli bir dönem boyunca çalışarak ödemelerini yapan kişiler, emeklilik hakkına sahip olabilirler. Yaş beklemeden emeklilik isteyenlerin böyle bir şansı önceden yoktu. Bu konu ile ilgili kanunda yer alanlar, kişilerin önünde engel teşkil etmekteydi. Yaş beklemeden emeklilik, bireysel emeklilik sisteminde kullanılan bir tabir olarak da dikkat çekmekte. Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik yaşı 56 olarak belirlenmiş durumda. Bireysel emeklilik yatırımcıları, 56 yaşına geldiklerinde sistemden emekli olabilmekteler. Elbette bunun için en az 10 yıl boyunca katkı payı tutarını ödemeleri gerekiyor. 10 yıl boyunca katkı payı tutarını ödeyen bireysel emeklilik yatırımcıları, sistemden erken ayrılma ya da erken emekli olma şansına sahipler. Bu durumdaki kişilerin, ödeme kalanını tamamlaması şartı olduğunu söylememiz gerekir. Ödeme ile ilgili sıkıntısı olmayan yatırımcılar, sistemden diledikleri zaman ayrılabilirler. ( 10 yıl boyunca kesintisiz ödeme yapanlar ) Sözleşmede yer alan tarihten önce ayrılmak isteyenler ise fesih bedeli ödemek zorundadırlar. Bu durum, sözleşme ile garanti altına alınmıştır ve yatırımcıya bu konu ile ilgili ön bilgi verilmek zorundadır.

Yaş beklemeden emeklilik, birçok kişinin avantajlı hale gelmesini sağlamıştır. İnsanlar, bu sistem sayesinde daha erken emekli olma şansına sahip olacaklar. Elbette bunun için emeklilik yaşına kadar yapılması gereken ödemelerin eksiksiz olarak yapılmış olması gerekir. Bu koşullara uyan her birey, yaş beklemeden emeklilik şansına sahip olabilecektir. Yaş beklemeden emeklilik kavramı ile ilgili tartışılan birçok konu olduğundan, bu konu ile ilgili kesin bir yargının olmadığını söyleyebiliriz. Gerek ekonomi bazında, gerekse devlet bazında çözümlenmesi gereken detaylar ortadan kalktıktan sonra bu kavram da daha anlaşılır hale gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>